X

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن پی ای اس (P.E.S) در گازرسانی

کاربردهای گازرسانی لوله و اتصالات پلی اتیلن پی ای اس (P.E.S)

لوله پلی اتیلن گازی

همانطور که گفته شد این لوله ‌ها دارای گرید خاصی در صنعت هستند. این اتصالات و لوله‌ها حساسیت بالایی دارند و این حساسیت عمدتا به دلیل استراتژیک بودن سیالاتی است که برای آن ‌ها استفاده می‌ شود. تمایز آن‌ ها با سایر لوله ‌ها از روی نوار زرد رنگی است که روی آن ‌ها قرار دارد. همچنین بصورت جوش الکتروفیوژن به یکدیگر متصل می ‌شوند و پس از اتصال، امکان جدا شدن به هیچ عنوان وجود ندارد. از دیگر مشخصه‌ های اصلی این لوله‌ ها این است که از مواد پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته می‌ شوند. 

لوله‌های پلی اتیلن در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربردهای بسیار ویژه و گسترده‌ای داشته و با توجه به مشخصات گاز طبیعی استفاده از لوله‌ های پلی اتیلن در شبکه‌های توزیع گاز یکی از اولین کاربردهای این لوله در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می ‌باشد. مواد پلی اتیلن در چند دهه اخیر، انقلابی جدید در صنعت گازرسانی شهری به حساب می‌آید. لوله‌های پلی اتیلن در مقیاس محدود، از اوایل دهه ۱۹۶۰ برای گازرسانی به منازل در كشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار‌ گرفته است که می ‌تواند دلیل معتبری بر کیفیت و قابل اطمینان بودن لوله‌های پلی اتیلن و اتصالات آن باشد. امروزه به سبب پیشرفت در زمینه ساخت مواد پلی اتیلن و همچنین مزیت های لوله‌های پلی اتیلن، استفاده از این لوله‌ها گسترش چشمگیری یافته است به طوری که طبق آمارهای معتبر جهانی ۹۰ درصد کشورهای اروپایی و آمریکایی از لوله‌های پلی اتیلنی در صنعت گازرسانی استفاده می نمایند. خطوط لوله‌های پلی اتیلنی برای انتقال انواع گاز طبیعی، گاز مایع (LPG)، گاز پروپان و گازکشی‌های خانگی مناسب هستند.

عدم نشت دهی، دارا بودن اتصالات محکم و با دوام، طول عمر بالا (تا ۵۰ سال)، نصب راحت، حمل و نقل آسان، هزینه ‌ی تعمیر بسیار پایین و راحت، استفاده از بهترین مواد خود رنگ در تولید این لوله‌ها، استفاده از مواد مقاوم به آتش، مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالا، مقاوم به فشارهای محیطی داخلی و خارجی، مقاوم در برابر مواد خورنده و سیالات قلیایی و اسیدی از مزایای مورد توجه این لوله ‌ها می ‌باشند.

لوله‌ های گاز پی.ای.اس

پی.ای.اس به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان لوله‌های پلی اتیلن در خاورمیانه، از سال ۱۳۸۶ تولید لوله‌های گاز برای شبکه توزیع را با کیفیت بسیار  بالا از سایز ۲۵ تا ۲۲۵ میلی‌متر طبق استاندارد شرکت ملی گاز ایران IGS-M-PL-014-1 آغاز نمود.

 لازم به ذکر است که تولید لوله‌های پلی اتیلن گازرسانی تا اندازه 630mm بر اساس EN1555 ، ISO 4437 و ISIRI 11233 و طبق درخواست مشتری و اعلام نیاز شرکت ملی گاز ایران میسر می‌باشد.

استاندارد لوله پلی اتیلن گازی

تحقیقات نشان داده است که امروزه مهم ‌ترین عامل استاندارد در تعیین گرید لوله گازرسانی، مقاومت در برابر رشد ترک است. اگر از مواد پلیمری با چگالی کم ( PE 32) برای تولید اتصالات گاز رسانی استفاده شود، مقاومت در برابر رشد ترک وجود ندارد و طول عمر آن‌ ها به‌شدت کاهش می ‌یابد. پس سعی شود هنگام انتخاب لوله‌ های گازرسانی، به مواد اولیه استفاده شده در آن ‌ها توجه شود و علامت PE100 را مورد نظر قرار دهید. در جدول زیر ویژگی ‌های مهم لوله‌ های تولید شده از مواد اولیه PE100 آمده است.
 

ویژگی

روش آزمون

استاندارد ایزو

استحکام در مقابل پارگی خزش

آزمون فشار در دمای 20 درجه سانتی گراد و  فشار 12.4 مگاپاسکال

بیشتر از 100 ساعت

مقاومت در مقابل رشد ترک

آزمون لوله شیاردار در دمای 80 درجه سانتی گراد و فشار 9.2 بار

بیشتر از 160 ساعت

 
آزمون‌ هایی که پس از تولید لوله و اتصالات پلیمری گازی انجام می‌شود شامل موارد زیر است.
 
  1. آزمون‌های پس از تولید لوله پلی اتیلن گازی ( R): سری آزمایشاتی را شامل می‌شود که قبل از ترخیص کالا، تست‌هایی جهت اطمینان از کیفیت لوله‌ها و اتصالات گازی صورت می‌گیرد.
  2. آزمون‌های تایید فرآیند لوله‌ های پلی اتیلن گازی ( PVT): این آزمون ‌ها تنها برای لوله‌ها و اتصالات پس از ترخیص نیست و در فواصل زمانی معین روی مواد اولیه، مجموعه و اجزا صورت می‌ گیرد تا کیفیت محصولات دچار مشکل نشود.
  3. آزمون‌های نوعی ( TT): این آزمون‌ ها برای تاییدیه استاندارد مواد اولیه پلی اتیلن، توانایی‌ های مجموعه و اجزا صورت می‌گیرد. در جدول زیر استاندارهای مورد نظر با آزمون‌ها آورده شده است.

محصولات پلی اتیلن مرتبط با گازرسانی